Перлата в короната на правителствените мерки за помощ на бизнес и работници в кризата - т.нар. програма "60/40", навърши 10 месеца от своето създаване. Именно по този повод днес от НОИ излязоха с числа, които показват как работи тя, колко пари са изплатени по нея и колко работни места са запазени.
Така до днес вече е ясно, че "60/40" е струвала на хазната малко над 807 млн. лв. С тези пари са изплатени 60% от работните заплати и 60% от осигуровките на 265 000 работници в българския бизнес. НОИ използва израза "запазени работни места". Това са служители на точно 11 925 различни предприятия.
Очаквано - най-много са запазените работни места в промишлеността, над 112 000. Следва секторът „Хотелиерство и ресторантьорство“, където са подпомогнати близо 52 000 работни места, а в търговията са близо 38 000.
Областите София - град, Пловдив, Варна и Бургас са с най-много регистрирани работодатели по мярката.
Тези малко над 800 млн. лв. представляват около 0,7% от прогнозната стойност на брутния вътрешен продукт на страната за миналата 2020 година.
Припомняме, че според последните разчети мярката ще продължи да действа до септември на тази година. Първоначалните планове бяха за действие до март, за което бяха и отпуснати 300 млн. лв. допълнително от бюджета за 2021 г. После обаче се оказа, че до края на 2020 г. не са усвоени всичките милиард лева, предвидени за най-тежките месеци на пандемията. Остатакът се прехвърли за следващите няколко месеца и така "60/40" ще продължи да работи.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни